- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X31320XM/Y31320XM
X31320XM/Y31320XM Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X31320XM/Y31320XM interchange LOYAL X31320XM/Y31320XM | |
| X31320XM/Y31320XM cross reference LOYAL X31320XM/Y31320XM | |
| X31320XM/Y31320XM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X31320XM/Y31320XM |
| d: | 56.5 mm2.2244 in |
| D: | 31320X |
| B: | 3 mm0.12 in |
| r(min): | 4 mm0.157 in |
| r1(min): | 196.1 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 183.9 mm7.24 in |
| Series: | 144 mm5.67 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 202 mm7.95 in |
| Design Units: | 122.9 mm4.84 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 215 mm8.4646 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 100 mm3.937 in |
Series: 356.11 mm14.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63.5 mm2.5 in
Design Units: 32956M
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.54 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3.050 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1696.5
Series: 801.12 mm31.54 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 108.000 mm4.2520 in
Design Units: L580900
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 7.620 mm0.300 in
D - Cup Outer Diameter: 9816.1
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 300 mm11.81 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51 mm2.0079 in
Design Units: 32948
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 1020.3


X31320XM/Y31320XM PDF download