- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32060X/Y32060X
X32060X/Y32060X Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32060X/Y32060X interchange LOYAL X32060X/Y32060X | |
| X32060X/Y32060X cross reference LOYAL X32060X/Y32060X | |
| X32060X/Y32060X Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32060X/Y32060X |
| d: | 100 mm3.937 in |
| D: | 32060X |
| B: | 4 mm0.16 in |
| r(min): | 5 mm0.2 in |
| r1(min): | 2353.5 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 423 mm16.65 in |
| Series: | 336 mm13.23 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 439 mm17.28 in |
| Design Units: | 323 mm12.72 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 460 mm18.1102 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 300 mm11.811 in |
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 115 mm4.53 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 36 mm1.4173 in
Design Units: 33016
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 1.5 mm0.06 in
D - Cup Outer Diameter: 139.4
Series: 207 mm8.15 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 59 mm2.3228 in
Design Units: 33030
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 541.5
Series: 335.03 mm13.19 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 23.000 mm0.9055 in
Design Units: LL455600
Db - Cup Backface Backing Diameter: 1.52 mm0.06 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.290 mm0.09 in
D - Cup Outer Diameter: 1025.3


X32060X/Y32060X PDF download