- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32228M/Y32228M
X32228M/Y32228M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32228M/Y32228M interchange LOYAL X32228M/Y32228M | |
| X32228M/Y32228M cross reference LOYAL X32228M/Y32228M | |
| X32228M/Y32228M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32228M/Y32228M |
| d: | 71.75 mm2.8248 in |
| D: | 32228 |
| B: | 3 mm0.12 in |
| r(min): | 4 mm0.157 in |
| r1(min): | 492.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 223 mm8.78 in |
| Series: | 171 mm6.73 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 238.5 mm9.39 in |
| Design Units: | 159 mm6.26 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 250 mm9.8425 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 140 mm5.5118 in |
Series: 285 mm11.22 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 57 mm2.2441 in
Design Units: 30234
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 615.2
Series: 364 mm14.33 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 72 mm2.8346 in
Design Units: 30244
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1012.1
Series: 197 mm7.76 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 51.5 mm2.0276 in
Design Units: 30320
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 282.4
Series: 483.1 mm19.02 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 149 mm5.8661 in
Design Units: 32260
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.236 in
D - Cup Outer Diameter: 3303.4


X32228M/Y32228M PDF download