- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32314M/Y32314M
X32314M/Y32314M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32314M/Y32314M interchange Timken X32314M/Y32314M | |
| X32314M/Y32314M cross reference Timken X32314M/Y32314M | |
| X32314M/Y32314M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32314M/Y32314M |
| d: | 54 mm2.126 in |
| D: | 32314 |
| B: | 2.5 mm0.1 in |
| r(min): | 3 mm0.12 in |
| r1(min): | 141.9 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 133 mm5.24 in |
| Series: | 94 mm3.7 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 140 mm5.51 in |
| Design Units: | 86 mm3.39 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 150 mm5.9055 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 70 mm2.7559 in |
Series: 366.01 mm14.41 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 85.500 mm3.3661 in
Design Units: 32052X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 6.10 mm0.240 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6.35 mm0.25 in
D - Cup Outer Diameter: 1752.5
Series: 154 mm6.06 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 44.5 mm1.752 in
Design Units: 31317
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.118 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
D - Cup Outer Diameter: 145.7
Series: 223 mm8.78 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 71.75 mm2.8248 in
Design Units: 32228
Db - Cup Backface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 4 mm0.157 in
D - Cup Outer Diameter: 492.8
Series: 388.1 mm15.28 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 87 mm3.4252 in
Design Units: 32056X
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
D - Cup Outer Diameter: 1981.1


X32314M/Y32314M PDF download