- Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
- X32938M/Y32938M
X32938M/Y32938M Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Metric
| X32938M/Y32938M interchange LOYAL X32938M/Y32938M | |
| X32938M/Y32938M cross reference LOYAL X32938M/Y32938M | |
| X32938M/Y32938M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32938M/Y32938M |
| d: | 45 mm1.7717 in |
| D: | 32938 |
| B: | 2 mm0.08 in |
| r(min): | 2.5 mm0.1 in |
| r1(min): | 695.8 |
| Width: | METRIC |
| Size: | 242.1 mm9.53 in |
| Series: | 205 mm8.07 in |
| r - Cup Backface "To Clear" Radius2: | 251 mm9.88 in |
| Design Units: | 201 mm7.91 in |
| Db - Cup Backface Backing Diameter: | 260 mm10.2362 in |
| da - Cone Frontface Backing Diameter: | 190 mm7.4803 in |
Series: 326 mm12.83 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 104 mm4.0945 in
Design Units: 32240
Db - Cup Backface Backing Diameter: 4 mm0.16 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 5 mm0.197 in
D - Cup Outer Diameter: 1227.1
Series: 432 mm17.01 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 137 mm5.3937 in
Design Units: 32252
Db - Cup Backface Backing Diameter: 5 mm0.2 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 6 mm0.24 in
D - Cup Outer Diameter: 2419.2
Series: 162 mm6.38 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 56 mm2.2047 in
Design Units: 33122
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2 mm0.08 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
D - Cup Outer Diameter: 285
Series: 160 mm6.3 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius2: 63 mm2.4803 in
Design Units: 33220
Db - Cup Backface Backing Diameter: 2.5 mm0.1 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 3 mm0.12 in
D - Cup Outer Diameter: 256.3


X32938M/Y32938M PDF download