  • E/TU/TRB/75MM/ECO/ECC
E/TU/TRB/75MM/ECO/ECC interchange LOYAL E/TU/TRB/75MM/ECO/ECC
E/TU/TRB/75MM/ECO/ECC cross reference LOYAL E/TU/TRB/75MM/ECO/ECC
E/TU/TRB/75MM/ECO/ECC Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/TU/TRB/75MM/ECO/ECC
d: 2.26
D: 1.87
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 30 lb
Width: 0883450506656
Size: 2.953 in75 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 2060 rpm
UPC Code: 1.30
Shaft Size Type: 10000 lb
Shaft Size 2.953 in75 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight30 lb
UPC Code0883450506656
Type E Open Cover NumberEUDR-75MM
Type E Closed Cover NumberEUC-G
Dimension B 4-1/2 in
Dimension L 9-3/16 in
Dimension A1 1-13/16 in
Dimension L3 4-3/4 in
Dimension N 1-11/16 in
Dimension N1 1-1/2 in
Dimension H2 4-15/16 in
Dimension d1 4-23/32 in
Dimension H1 5-15/16 in
Dimension H 6-3/4 in
Dimension A2 3 in
Dimension Ac 5.5 in
Dimension d2 5.65 in
e0.46
X (if Fa/Fr ≤ e)0.87
Y (if Fa/Fr ≤ e)1.87
X (if Fa/Fr > e)0.7
Y (if Fa/Fr > e)2.26
K Factor1.30
C90 Dynamic Load Rating112300 lb
C0 Static Load Rating61200 lb
Fa-max Maximum Permissible Thrust Load25181 lb
Fr-max Maximum Allowable Slip Fit Radial Load310000 lb
Max. Speed42060 rpm
No. Weight  Bearing Number  Housing Construction  UPC Code  Shaft Size Type  Full Timken Part Number
SDAF 22526 4/3/82.2656 inLOR 1161 in2.4375 in48.0000 in