Cylindrical Roller Bearings
- Cylindrical Roller Radial Bearings/Single Row ISO
- NU218EMA
NU218EMA Bearing | Cylindrical Roller Radial Bearings/Single Row ISO
| NU218EMA interchange timken | TIMKEN | Timken NU218EMA | |
| NU218EMA cross reference timken | TIMKEN | Timken NU218EMA | |
| NU218EMA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU218EMA |
| d: | NU |
| D: | N |
| B: | 3900 |
| r(min): | 3300 |
| r1(min): | METRIC |
| Width: | 160.00 mm6.2992 in |
| Size: | 90.00 mm3.5433 in |
| Weight: | 0.0851 |
| Chamfer rsmin: | 225000 N50600 lbf |
| Static Load Rating Co: | 30.00 mm1.1811 in |
| Dynamic Load Rating C11: | 206000 N46300 lbf |
| Width B: | 30.000 mm1.1811 in |
Weight: 85.00 mm3.3465 in
Chamfer rsmin: NJ
Static Load Rating Co: N
Dynamic Load Rating C11: 3300
Width B: 2800
O.D. D: METRIC
Weight: 170 mm6.6929 in
Chamfer rsmin: NU
Static Load Rating Co: N
Dynamic Load Rating C11: 1200
Width B: 1100
O.D. D: METRIC
Weight: 120.00 mm4.7244 in
Chamfer rsmin: NU
Static Load Rating Co: N
Dynamic Load Rating C11: 2700
Width B: 2300
O.D. D: METRIC
Weight: 670.000 mm26.3780 in
Chamfer rsmin: NU
Static Load Rating Co: N
Dynamic Load Rating C11: 230
Width B: 210
O.D. D: METRIC



NU218EMA PDF download