  • 455A/453AS
455A/453AS Bearing | Tapered Roller Bearings/TS (Tapered Single) Imperial
455A/453AS interchange LOYAL 455A/453AS
455A/453AS cross reference LOYAL 455A/453AS
455A/453AS Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 455A/453AS
d: 1.79
D: 27.785 mm1.0939 in
B: 455
r(min): 2.29 mm0.090 in
r1(min): 3.560 mm0.14 in
Width: 1.74
Size: 17.1
Series: 58.6
r - Cup Backface "To Clear" Radius2 0.34
Design Units: Imperial
Db - Cup Backface Backing Diameter: 95.00 mm3.74 in
da - Cone Frontface Backing Diameter: 55.88 mm2.2 in
Series455
Cone Part Number455A
Cup Part Number453AS
Design UnitsImperial
Bearing Weight1.4 Kg3.1 lb
Cage TypeStamped Steel
d - Bore38.1 mm1.5 in
D - Cup Outer Diameter107.95 mm4.25 in
B - Cone Width29.317 mm1.1542 in
C - Cup Width22.225 mm0.8750 in
T - Bearing Width27.785 mm1.0939 in
R - Cone Backface "To Clear" Radius13.560 mm0.14 in
r - Cup Backface "To Clear" Radius22.29 mm0.090 in
da - Cone Frontface Backing Diameter49.53 mm1.95 in
db - Cone Backface Backing Diameter55.88 mm2.2 in
Da - Cup Frontface Backing Diameter100.10 mm3.96 in
Ab - Cage-Cone Frontface Clearance2 mm0.08 in
Aa - Cage-Cone Backface Clearance1.8 mm0.07 in