- 239/560YMBW40IW902
239/560YMBW40IW902 Bearing | Spherical Roller Bearings/Brass Cage
| 239/560YMBW40IW902 interchange timken 239/560YMBW40IW902 | |
| 239/560YMBW40IW902 cross reference timken 239/560YMBW40IW902 | |
| 239/560YMBW40IW902 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/560YMBW40IW902 |
| r1(min): | 450 |
| Width: | 4.000 mm0.160 in |
| Size: | 4.000 mm0.160 in |
| Y2 - ISO Factor6: | 0.16 |
| Y1 - ISO Factor5: | METRIC |
| Y0 - ISO Factor4: | 710.000 mm28.000 in |
| Reference Thermal Speed Rating (Oil)7: | 607.000 mm23.900 in |
| Reference Thermal Speed Rating (Grease): | 750.000 mm29.5280 in |
| Cage Type | YMB |
| UPC Code | 087796234475 |
| Cage Material | Brass |
| d - Bore | 560.000 mm22.0470 in |
| D - Outer Diameter | 750.000 mm29.5280 in |
| B' - Inner Ring Width | 140 mm5.512 in |
| B - Outer Ring Width | 140 mm5.5120 in |
| R - Inner Ring "To Clear" Radius1 | 4.000 mm0.160 in |
| r - Outer Ring "To Clear" Radius2 | 4.000 mm0.160 in |
| da - Inner Ring Backing Diameter | 607.000 mm23.900 in |
| Da - Outer Ring Backing Diameter | 710.000 mm28.000 in |