Bearing housings
- Flanged housings
- FNL 516 A + 1216 K + H 216 AFC 200 - FNL flanged housings for bearings on an adapter sleeve
FNL 516 A + 1216 K + H 216 Bearing | Flanged housings
| FNL 516 A + 1216 K + H 216 interchange SKF FNL 516 A + 1216 K + H 216 | |
| FNL 516 A + 1216 K + H 216 cross reference SKF FNL 516 A + 1216 K + H 216 | |
| FNL 516 A + 1216 K + H 216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | FNL 516 A + 1216 K + H 216 |
| d: | FNL 516 A + 1216 K + H 21... |
| D: | 196.000 |
| B: | FNL 516 A |
| r(min): | 98.000 |
| r1(min): | 196.000 |
| Width: | 70.000 |
| Size: | 1216 K |
| TC: | 113.000 |
FNL 517 B + 22217 K + H 317 AFC 200 - FNL flanged housings for bearings on an adapter sleeve
TC: 22217 K
L: FNL 517 B + 22217 K + H 3...
HOUSING: 210.000
H1: FNL 517 B
H: 105.000
DDA: 210.000
FNL 509 A + 1209 K + H 209 AFC 200 - FNL flanged housings for bearings on an adapter sleeve
TC: 1209 K
L: FNL 509 A + 1209 K + H 20...
HOUSING: 179.000
H1: FNL 509 A
H: 60.000
DDA: 160.000
FNL 512 A + 22212 K + H 312 AFC 200 - FNL flanged housings for bearings on an adapter sleeve
TC: 22212 K
L: FNL 512 A + 22212 K + H 3...
HOUSING: 210.000
H1: FNL 512 A
H: 72.000
DDA: 189.000
FNL 513 A + 1213 K + H 213 AFC 200 - FNL flanged housings for bearings on an adapter sleeve
TC: 1213 K
L: FNL 513 A + 1213 K + H 21...
HOUSING: 225.000
H1: FNL 513 A
H: 78.000
DDA: 203.000



FNL 516 A + 1216 K + H 216 PDF download