- SAF 23034K 5/13/16
SAF 23034K 5/13/16 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SAF230K and SDAF230K Series
| SAF 23034K 5/13/16 interchange LOYAL SAF 23034K 5/13/16 | |
| SAF 23034K 5/13/16 cross reference LOYAL SAF 23034K 5/13/16 | |
| SAF 23034K 5/13/16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAF 23034K 5/13/16 |
| d: | LOR 138 |
| D: | Triple Ring Seal |
| B: | SAF034K x 5-13/16 |
| r(min): | 11.7500 in |
| r1(min): | SAF23034K5-13/16 |
| Width: | 3.375 in |
| Size: | 16.0000 in |
| Weight: | 17.1250 in |
| Bearing Number: | 5 13/16 in |
| Housing Construction: | 2.3750 in |
| UPC Code: | 5.875 in |
| Shaft Size Type: | 4 |
| Bearing Number | 23034K |
| Diameter S-1 | 5 13/16 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNW-3034 x 5-13/16 |
| Housing Only2 | SAF034K x 5-13/16 |
| A | 6.00 in |
| B | 20.1250 in |
| C | 5.875 in |
| D | 2.3750 in |
| F | 3.375 in |
| H | 11.7500 in |
| Bolt Hole Length | 1.5625 in |
| Bolt Hole Width | 1.000 in |
| E Max. | 17.1250 in |
| E Min. | 16.0000 in |