- SAF 23056K 10
SAF 23056K 10 Bearing | Inch Tapered Bore Mounting Pillow Block SAF230K and SDAF230K Series
| SAF 23056K 10 interchange timken SAF 23056K 10 | |
| SAF 23056K 10 cross reference timken SAF 23056K 10 | |
| SAF 23056K 10 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SAF 23056K 10 |
| d: | ER 705 |
| D: | Triple Ring Seal |
| B: | SAF056K-10 |
| r(min): | 20.1875 in |
| r1(min): | SAF23056K10 |
| Width: | 5.5 in |
| Size: | 26.2500 in |
| Weight: | 29.5000 in |
| Bearing Number: | 10 in |
| Housing Construction: | 4.0000 in |
| UPC Code: | 9.000 in |
| Shaft Size Type: | 4 |
| Bearing Number | 23056K |
| Diameter S-1 | 10 in |
| Adapter Assembly Number1 | SNP-3056 x 10.000 |
| Housing Only2 | SAF056K-10 |
| A | 9.8750 in |
| B | 34.2500 in |
| C | 9.000 in |
| D | 4.0000 in |
| F | 5.5 in |
| H | 20.1875 in |
| Bolt Hole Length | 3.125 in |
| Bolt Hole Width | 1.5 in |
| E Max. | 29.5000 in |
| E Min. | 26.2500 in |