  • QAAC18A085S
QAAC18A085S interchange timken QAAC18A085S
QAAC18A085S cross reference timken QAAC18A085S
QAAC18A085S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAAC18A085S
d: 4.31
D: 2.90
B: 32 lb14.5 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 85 mm
Size: Metric
Weight: 0.0024 in0.060 mm
Bearing Number: 0.0039 in0.100 mm
Housing Construction: 2400 rpm
UPC Code: 1400 rpm
Shaft Size Type: 1000 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22218
Shaft Size  85 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble Concentric
Weight32 lb14.5 Kg
Housing ConstructionPiloted Flange Cartridge
Dimension BC8.63 in219.2 mm
Dimension C5.130 in130.30 mm
Dimension E6.10 in154.9 mm
Dimension B Fix2.88 in73.2 mm
Dimension B Exp2.96 in75.2 mm
Dimension F10.34 in262.6 mm
Dimension D7.38 in187.5 mm
Dimension H1.00 in25.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.75 in20 mm
Dimension M2.59 in65.8 mm
Dimension G7.375 in187.3 mm
Dimension L Exp4.27 in108.5 mm
Dimension L Fix4.19 in106.4 mm
Dimension N1.31 in33.3 mm
Dimension RAA0.99 in25.1 mm
Dimension SAA5.18 in131.6 mm
C0 - Static Load87200 lb388 kN
C - Dynamic Load (Basic)79700 lb355 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.90
Y2 - Geometry Factor4.31
Oil Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Oil Lubrication - T Seal2400 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1400 rpm
Grease Lubrication - T Seal2000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1000 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0024
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0039
Pre Install Clearance Min0.0024 in0.060 mm
Pre Install Clearance Max0.0039 in0.100 mm