  • E/PF/TRB/55MM
E/PF/TRB/55MM Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/55MM interchange LOYAL E/PF/TRB/55MM
E/PF/TRB/55MM cross reference LOYAL E/PF/TRB/55MM
E/PF/TRB/55MM Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/55MM
d: 2.87
D: 2.38
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 14 lb
Width: 053893778211
Size: 2.165 in55 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 2730 rpm
UPC Code: 1.65
Shaft Size Type: 8900 lb
Shaft Size 2.165 in55 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight14 lb
UPC Code053893778211
Nose Diameter4.87 in
Nose Bore Diameter3.8 in
Dimension B 3-3/4 in
Dimension H 7-1/8 in
Dimension A 3-3/32 in
Dimension N24.240 in
Dimension J 6 in
Dimension A3 1-3/16 in
Bolt Diameter 1/2 in
Dimension E 1-11/16 in
Dimension D 15 in