  • E/PF/TRB/65MM
E/PF/TRB/65MM Bearing | Type E Tapered Roller Bearing Housed Units-Piloted Bearing
E/PF/TRB/65MM interchange LOYAL E/PF/TRB/65MM
E/PF/TRB/65MM cross reference LOYAL E/PF/TRB/65MM
E/PF/TRB/65MM Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: E/PF/TRB/65MM
d: 2.63
D: 2.17
B: 0.7
r(min): 0.87
r1(min): 17.0 lb
Width: 053893778471
Size: 2.559 in65 mm
Weight: Metric
Housing Construction: 2420 rpm
UPC Code: 1.51
Shaft Size Type: 9500 lb
Shaft Size 2.559 in65 mm
Shaft Size TypeMetric
Weight17.0 lb
UPC Code053893778471
Nose Diameter5.37 in
Nose Bore Diameter4.1 in
Dimension B 4 in