- QAAFX13A065S
| QAAFX13A065S interchange timken QAAFX13A065S | |
| QAAFX13A065S cross reference timken QAAFX13A065S | |
| QAAFX13A065S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAAFX13A065S |
| d: | 4.00 |
| D: | 2.69 |
| B: | 19 lb8.6 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 65 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0016 in0.040 mm |
| Bearing Number: | 0.0026 in0.065 mm |
| Housing Construction: | 3200 rpm |
| UPC Code: | 1800 rpm |
| Shaft Size Type: | 1500 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22213 |
| Shaft Size | 65 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Double Concentric |
| Weight | 19 lb8.6 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 7.12 in180.8 mm |
| Dimension C | 4 in101.6 mm |
| Dimension D | 5.750 in146.10 mm |
| Dimension E | 5.03 in127.8 mm |
| Dimension F | 6.19 in157.2 mm |
| Dimension H | 1.00 in25.4 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension L Exp | 3.59 in91.2 mm |
| Dimension L Fix | 3.51 in89.2 mm |
| Dimension M | 2.15 in54.6 mm |
| Dimension N | 2.850 in72.40 mm |
| Dimension RAA | 0.77 in19.6 mm |
| Dimension SAA | 4.3 in109.2 mm |
| C0 - Static Load | 48600 lb216 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 46400 lb206 kN |
| e - Geometry Factor | 0.25 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.69 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.00 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0016 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0026 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0016 in0.040 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0026 in0.065 mm |