- QAFY20A100S
| QAFY20A100S interchange timken QAFY20A100S | |
| QAFY20A100S cross reference timken QAFY20A100S | |
| QAFY20A100S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QAFY20A100S |
| d: | 4.24 |
| D: | 2.85 |
| B: | 66 lb29.90 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 100 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.075 mm0.0030 in |
| Bearing Number: | 0.120 mm0.0047 in |
| Housing Construction: | 2000 rpm |
| UPC Code: | 1200 rpm |
| Shaft Size Type: | 900 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22220 |
| Shaft Size | 100 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single Concentric |
| Weight | 66 lb29.90 Kg |
| Housing Construction | Round Flange |
| Dimension BC | 10.75 in273.1 mm |
| Dimension C | 6.0000 in152.4 mm |
| Dimension D | 8.38 in212.9 mm |
| Dimension E | 7.60 in193.0 mm |
| Dimension F | 12.63 in320.8 mm |
| Dimension H | 1.13 in28.7 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1 in24 mm |
| Dimension KA | 1.63 in41.4 mm |
| Dimension L Exp | 4.95 in125.7 mm |
| Dimension L Fix | 4.87 in123.7 mm |
| Dimension M | 2.97 in75.4 mm |
| Dimension N | 3.810 in96.80 mm |
| Dimension RA | 0.27 in6.9 mm |
| Dimension SA | 4.59 in116.6 mm |
| C0 - Static Load | 113000 lb502 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 97700 lb435 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.85 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.24 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 2000 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 900 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1600 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 900 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0047 |
| Pre Install Clearance Min | 0.075 mm0.0030 in |
| Pre Install Clearance Max | 0.120 mm0.0047 in |