  • QVVFY26V115S
QVVFY26V115S interchange timken QVVFY26V115S
QVVFY26V115S cross reference timken QVVFY26V115S
QVVFY26V115S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVFY26V115S
d: 3.61
D: 2.43
B: 108.0 lb49.0 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 115 mm
Size: Metric
Weight: 0.135 mm0.0053 in
Bearing Number: 0.170 mm0.0067 in
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  115 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight108.0 lb49.0 Kg
Housing ConstructionRound Flange
Dimension BC12.88 in327.2 mm
Dimension C6.880 in174.80 mm
Dimension D9.06 in230.1 mm
Dimension E6.44 in163.6 mm
Dimension F15.13 in384.3 mm
Dimension H1.50 in38.1 mm
Dimension J (Bolt Size)1 in24 mm
Dimension L Exp5.62 in142.7 mm
Dimension L Fix5.53 in140.5 mm
Dimension N4.210 in106.90 mm
Dimension RVV1.49 in37.8 mm
Dimension SVV7.02 in178.3 mm
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
C0 - Static Load212000 lb945 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.43
Y2 - Geometry Factor3.61
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0063
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0079
Pre Install Clearance Min0.135 mm0.0053 in
Pre Install Clearance Max0.170 mm0.0067 in