  • QMMC15J070S
QMMC15J070S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Cartridge Block
QMMC15J070S interchange timken QMMC15J070S
QMMC15J070S cross reference timken QMMC15J070S
QMMC15J070S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMMC15J070S
d: 4.67
D: 3.14
B: 18.000 lb8.2 Kg
r(min): 0.0020 in0.051 mm
r1(min): 70 mm
Width: Metric
Size: 0.0020 in0.050 mm
Weight: 0.0031 in0.080 mm
Bearing Number: 2900 rpm
Housing Construction: 1600 rpm
UPC Code: 1300 rpm
Shaft Size Type: Eccentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  70 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight18.000 lb8.2 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.59 in15.00 mm
Dimension B1.03 in26.2 mm
Dimension C4.01 in101.9 mm
Dimension D0.25 in6.4 mm
Dimension F5.875 in149.20 mm
Dimension G3.140 in79.80 mm
Dimension K1.25 in31.8 mm
Dimension L Exp4.02 in102.1 mm
Dimension L Fix3.94 in100.1 mm
Dimension M2.37 in60.2 mm
Dimension R0.32 in8.1 mm
Dimension S3.62 in91.9 mm
C0 - Static Load54100 lb240 kN
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0020
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0031
Pre Install Clearance Min0.0020 in0.050 mm
Pre Install Clearance Max0.0031 in0.080 mm