  • QMMC34J170S
QMMC34J170S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Cartridge Block
QMMC34J170S interchange timken QMMC34J170S
QMMC34J170S cross reference timken QMMC34J170S
QMMC34J170S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMMC34J170S
d: 3.09
D: 2.08
B: 343 lb155.6 Kg
r(min): 0.0050 in0.127 mm
r1(min): 170 mm
Width: Metric
Size: 0.0047 in0.120 mm
Weight: 0.0071 in0.180 mm
Bearing Number: 900 rpm
Housing Construction: 600 rpm
UPC Code: 350 rpm
Shaft Size Type: Eccentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number23234
Shaft Size  170 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight343 lb155.6 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.780 in19.80 mm
Dimension B1.50 in38.1 mm
Dimension C9.25 in235.0 mm
Dimension D0.22 in5.6 mm
Dimension F13.563 in344.50 mm
Dimension G7.130 in181.10 mm
Dimension K3.35 in85.1 mm
Dimension L Exp8.72 in221.5 mm
Dimension L Fix8.64 in219.5 mm
Dimension M5.08 in129.0 mm
Dimension R0.21 in5.3 mm
Dimension S8.430 in214.10 mm
C0 - Static Load494000 lb2200 kN
C - Dynamic Load (Basic)373000 lb1660 kN
e - Geometry Factor0.33
Y1 - Geometry Factor2.08
Y2 - Geometry Factor3.09
Oil Lubrication - M/N Seal600 rpm
Oil Lubrication - T Seal900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal600 rpm
Grease Lubrication - T Seal800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal350 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0047
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0071
Pre Install Clearance Min0.0047 in0.120 mm
Pre Install Clearance Max0.0071 in0.180 mm