- QMPL09J045S
| QMPL09J045S interchange timken QMPL09J045S | |
| QMPL09J045S cross reference timken QMPL09J045S | |
| QMPL09J045S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMPL09J045S |
| d: | 3.93 |
| D: | 2.64 |
| B: | 10 lb4.5 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 45 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0014 in0.035 mm |
| Bearing Number: | 0.0022 in0.055 mm |
| Housing Construction: | 4500 rpm |
| UPC Code: | 2700 rpm |
| Shaft Size Type: | 1950 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22209 |
| Shaft Size | 45 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 10 lb4.5 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 2.13 in54.1 mm |
| Dimension B | 4.13 in104.9 mm |
| Dimension C | 2.62 in66.5 mm |
| Dimension D Max | 5.75 in146.1 mm |
| Dimension D Min | 5.25 in133.4 mm |
| Dimension F | 7.13 in181.1 mm |
| Dimension G | 2.370 in60.20 mm |
| Dimension H | 1.25 in31.8 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.500 in12 mm |
| Dimension K | 1 in25.4 mm |
| Dimension L | 3.06 in77.7 mm |
| Dimension M | 1.88 in47.8 mm |
| Dimension R | 0.19 in4.8 mm |
| Dimension S | 2.880 in73.20 mm |
| C0 - Static Load | 24200 lb108 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 24500 lb109 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.64 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.93 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 4500 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1950 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 4000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1950 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0014 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0022 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0014 in0.035 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0022 in0.055 mm |