  • QAMC11A055S
QAMC11A055S interchange timken QAMC11A055S
QAMC11A055S cross reference timken QAMC11A055S
QAMC11A055S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QAMC11A055S
d: 4.40
D: 2.95
B: 10 lb4.5 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 55 mm
Size: Metric
Weight: 0.0016 in0.040 mm
Bearing Number: 0.0026 in0.065 mm
Housing Construction: 3800 rpm
UPC Code: 2200 rpm
Shaft Size Type: 1600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22211
Shaft Size  55 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle Concentric
Weight10 lb4.5 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.530 in13.50 mm
Dimension B0.91 in23.1 mm
Dimension C3.25 in82.6 mm
Dimension D0.19 in4.8 mm
Dimension F4.531 in115.10 mm
Dimension G2.580 in65.50 mm
Dimension KA1.13 in28.7 mm
Dimension L Exp3.38 in85.9 mm
Dimension L Fix3.30 in83.8 mm
Dimension M2 in50.8 mm
Dimension RA0.16 in4.1 mm
Dimension SA3.13 in79.5 mm
C0 - Static Load31900 lb142 kN
C - Dynamic Load (Basic)31400 lb140 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.95
Y2 - Geometry Factor4.40
Oil Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Oil Lubrication - T Seal3800 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Grease Lubrication - T Seal3200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0016
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0026
Pre Install Clearance Min0.0016 in0.040 mm
Pre Install Clearance Max0.0026 in0.065 mm