- QMPL13J060S
| QMPL13J060S interchange timken QMPL13J060S | |
| QMPL13J060S cross reference timken QMPL13J060S | |
| QMPL13J060S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMPL13J060S |
| d: | 4.15 |
| D: | 2.79 |
| B: | 22.00 lb10.00 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 60 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0016 in0.040 mm |
| Bearing Number: | 0.0026 in0.065 mm |
| Housing Construction: | 3200 rpm |
| UPC Code: | 1800 rpm |
| Shaft Size Type: | 1500 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22213 |
| Shaft Size | 60 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 22.00 lb10.00 Kg |
| Housing Construction | Two-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 2.75 in69.9 mm |
| Dimension B | 5.8 in147.3 mm |
| Dimension C | 3.62 in91.9 mm |
| Dimension D Max | 7.44 in189.0 mm |
| Dimension D Min | 6.81 in173.0 mm |
| Dimension F | 9.250 in235.00 mm |
| Dimension G | 2.900 in73.70 mm |
| Dimension H | 1.38 in35.1 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension K | 1.24 in31.5 mm |
| Dimension L | 3.58 in90.9 mm |
| Dimension M | 2.13 in54.1 mm |
| Dimension R | 0.21 in5.3 mm |
| Dimension S | 3.37 in85.6 mm |
| C0 - Static Load | 48600 lb216 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 46400 lb206 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.79 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.15 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1500 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0016 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0026 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0016 in0.040 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0026 in0.065 mm |