- QVMC26V408S
| QVMC26V408S interchange timken QVMC26V408S | |
| QVMC26V408S cross reference timken QVMC26V408S | |
| QVMC26V408S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVMC26V408S |
| d: | 3.90 |
| D: | 2.62 |
| B: | 52 lb23.60 Kg |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 4-1/2 in |
| Size: | Imperial |
| Weight: | 0.0053 in0.135 mm |
| Bearing Number: | 0.0067 in0.170 mm |
| Housing Construction: | 1500 rpm |
| UPC Code: | 700 rpm |
| Shaft Size Type: | 400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22226 |
| Shaft Size | 4-1/2 in |
| Shaft Size Type | Imperial |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 52 lb23.60 Kg |
| Housing Construction | Cartridge |
| Dimension A | 0.781 in19.80 mm |
| Dimension B | 1.50 in38.1 mm |
| Dimension C | 6.88 in174.8 mm |
| Dimension D | 0.313 in8.0 mm |
| Dimension F | 10.437 in265.10 mm |
| Dimension G | 4.110 in104.40 mm |
| Dimension L Exp | 5.65 in143.5 mm |
| Dimension L Fix | 5.57 in141.5 mm |
| Dimension RV | 0.25 in6.4 mm |
| Dimension SV | 5.82 in147.8 mm |
| C0 - Static Load | 212000 lb945 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 170000 lb757 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.62 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.90 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0063 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0079 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0053 in0.135 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0067 in0.170 mm |