  • QASN15A075S
QASN15A075S interchange timken QASN15A075S
QASN15A075S cross reference timken QASN15A075S
QASN15A075S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QASN15A075S
d: 4.67
D: 3.14
B: 46.0 lb20.9 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 75 mm
Size: Metric
Weight: 0.0020 in0.050 mm
Bearing Number: 0.0031 in0.080 mm
Housing Construction: 2900 rpm
UPC Code: 1600 rpm
Shaft Size Type: 1300 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22215
Shaft Size  75 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle Concentric
Weight46.0 lb20.9 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A3.74 in95.0 mm
Dimension B7.20 in183 mm
Dimension C4.29 in114.0 mm
Dimension D Max10.98 in279.0 mm
Dimension D Min9.49 in241.0 mm
Dimension F12.44 in316.0 mm
Dimension G2.990 in76.00 mm
Dimension H1.34 in34.0 mm
Dimension J (Bolt Size)0.750 in20 mm
Dimension KA1.26 in32.0 mm
Dimension L3.86 in98.0 mm
Dimension M2.36 in60 mm
Dimension RA0.24 in6.0 mm
Dimension SA3.62 in92.0 mm
C0 - Static Load54100 lb240 kN
C - Dynamic Load (Basic)49900 lb222 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Oil Lubrication - T Seal2900 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1600 rpm
Grease Lubrication - T Seal2400 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1300 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0020
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0031
Pre Install Clearance Min0.0020 in0.050 mm
Pre Install Clearance Max0.0031 in0.080 mm