  • QVVPN11V050S
QVVPN11V050S interchange timken QVVPN11V050S
QVVPN11V050S cross reference timken QVVPN11V050S
QVVPN11V050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVPN11V050S
d: 4.40
D: 2.95
B: 17.0 lb7.7 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 50 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 3800 rpm
UPC Code: 2200 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22211
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight17.0 lb7.7 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A2.75 in69.9 mm
Dimension B5.33 in135.4 mm
Dimension C2.99 in75.9 mm
Dimension D Max8.70 in221.0 mm
Dimension D Min6.50 in165.1 mm
Dimension F9.88 in251.0 mm
Dimension G2.380 in60.50 mm
Dimension H1.25 in31.8 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L3.20 in81.3 mm
Dimension RVV0.82 in20.8 mm
Dimension SVV4.02 in102.1 mm
C - Dynamic Load (Basic)31400 lb140 kN
C0 - Static Load31900 lb142 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.95
Y2 - Geometry Factor4.40
Oil Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Oil Lubrication - T Seal3800 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Grease Lubrication - T Seal3200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm