  • QVVPXT16V075S
QVVPXT16V075S interchange timken QVVPXT16V075S
QVVPXT16V075S cross reference timken QVVPXT16V075S
QVVPXT16V075S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVPXT16V075S
d: 4.67
D: 3.14
B: 28 lb12.7 Kg
r1(min): 0.0020 in0.051 mm
Width: 75 mm
Size: Metric
Weight: 0.0037 in0.095 mm
Bearing Number: 0.0047 in0.120 mm
Housing Construction: 2650 rpm
UPC Code: 1500 rpm
Shaft Size Type: 1200 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22216
Shaft Size  75 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight28 lb12.7 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A3.50 in88.9 mm
Dimension B6.84 in173.7 mm
Dimension C4.19 in106.4 mm
Dimension D Max10.44 in265.2 mm
Dimension D Min9.06 in230.1 mm
Dimension F13.000 in330.20 mm
Dimension G2.980 in75.70 mm
Dimension H1.38 in35.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L3.58 in90.9 mm
Dimension RVV0.60 in15.2 mm
Dimension SVV4.18 in106.2 mm
C - Dynamic Load (Basic)57200 lb254 kN
C0 - Static Load62500 lb278 kN
e - Geometry Factor0.22
Y1 - Geometry Factor3.14
Y2 - Geometry Factor4.67
Oil Lubrication - M/N Seal1500 rpm
Oil Lubrication - T Seal2650 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1200 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1500 rpm
Grease Lubrication - T Seal2200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1150 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0020 in0.051 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0037
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0037 in0.095 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm