  • QVF11V050S
QVF11V050S interchange timken QVF11V050S
QVF11V050S cross reference timken QVF11V050S
QVF11V050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVF11V050S
d: 4.08
D: 2.74
B: 11.0 lb5.0 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 50 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.075 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 3800 rpm
UPC Code: 2200 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22211
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight11.0 lb5.0 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC6.18 in157.0 mm
Dimension C2.99 in75.9 mm
Dimension D4.750 in120.70 mm
Dimension E4.38 in111.3 mm
Dimension F5.500 in139.70 mm
Dimension H0.88 in22.4 mm
Dimension J (Bolt Size)0.5 in12 mm
Dimension L3.31 in84.1 mm
Dimension L Exp3.39 in86.1 mm
Dimension L Fix3.31 in84.1 mm
Dimension N2.560 in65.00 mm
Dimension RV0.16 in4.1 mm
Dimension SV3.14 in79.8 mm
C0 - Static Load31900 lb142 kN
C - Dynamic Load (Basic)31400 lb140 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.74
Y2 - Geometry Factor4.08
Oil Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Oil Lubrication - T Seal3800 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Grease Lubrication - T Seal3200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm