  • QVVPG26V115S
QVVPG26V115S interchange timken QVVPG26V115S
QVVPG26V115S cross reference timken QVVPG26V115S
QVVPG26V115S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVPG26V115S
d: 3.90
D: 2.62
B: 136 lb61.70 Kg
r1(min): 0.0050 in0.127 mm
Width: 115 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1500 rpm
UPC Code: 700 rpm
Shaft Size Type: 400 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  115 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight136 lb61.70 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A5.91 in150.0 mm
Dimension B11.09 in281.7 mm
Dimension C6.88 in174.8 mm
Dimension D Max15.75 in400.1 mm
Dimension D Min14.46 in367.3 mm
Dimension E3.19 in81.0 mm
Dimension F17.50 in444.5 mm
Dimension G5.040 in128.00 mm
Dimension H1.94 in49.3 mm
Dimension J (Bolt Size)1.000 in24 mm
Dimension L6.03 in153.2 mm
Dimension RVV1.44 in36.6 mm
Dimension SVV7.02 in178.3 mm
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
C0 - Static Load212000 lb945 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0050 in0.127 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm