- QVFX14V065S
| QVFX14V065S interchange timken QVFX14V065S | |
| QVFX14V065S cross reference timken QVFX14V065S | |
| QVFX14V065S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QVFX14V065S |
| d: | 4.22 |
| D: | 2.83 |
| B: | 17.0 lb7.7 Kg |
| r1(min): | 0.0015 in0.038 mm |
| Width: | 65 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.094 mm |
| Housing Construction: | 3050 rpm |
| UPC Code: | 1700 rpm |
| Shaft Size Type: | 1400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22214 |
| Shaft Size | 65 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Single V-Lock |
| Weight | 17.0 lb7.7 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Square Flange |
| Dimension BC | 7.12 in180.8 mm |
| Dimension C | 3.7 in94 mm |
| Dimension D | 5.750 in146.10 mm |
| Dimension E | 5.03 in127.8 mm |
| Dimension F | 6.19 in157.2 mm |
| Dimension H | 1.00 in25.4 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.625 in16 mm |
| Dimension L | 3.35 in85.1 mm |
| Dimension L Exp | 3.44 in87.4 mm |
| Dimension L Fix | 3.35 in85.1 mm |
| Dimension N | 2.850 in72.40 mm |
| Dimension RV | 0.16 in4.1 mm |
| Dimension SV | 3.19 in81 mm |
| C0 - Static Load | 52000 lb231 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 47800 lb213 kN |
| e - Geometry Factor | 0.24 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.83 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.22 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 1700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3050 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 1700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 2600 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0015 in0.038 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0030 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0037 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.094 mm |