- QMPF30J140S
| QMPF30J140S interchange timken QMPF30J140S | |
| QMPF30J140S cross reference timken QMPF30J140S | |
| QMPF30J140S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | QMPF30J140S |
| d: | 3.10 |
| D: | 2.08 |
| B: | 250 lb113.4 Kg |
| r1(min): | 0.0050 in0.127 mm |
| Width: | 140 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0043 in0.110 mm |
| Bearing Number: | 0.0067 in0.170 mm |
| Housing Construction: | 950 rpm |
| UPC Code: | 650 rpm |
| Shaft Size Type: | 350 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 23230 |
| Shaft Size | 140 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Eccentric |
| Weight | 250 lb113.4 Kg |
| Housing Construction | Four-Bolt Pillow Block |
| Dimension A | 6.69 in169.9 mm |
| Dimension B | 13.000 in330.2 mm |
| Dimension C | 8.07 in205.0 mm |
| Dimension D Max | 19.13 in485.9 mm |
| Dimension D Min | 17.38 in441.5 mm |
| Dimension E | 3.75 in95.3 mm |
| Dimension F | 22.00 in558.8 mm |
| Dimension G | 6.7500 in171.50 mm |
| Dimension H | 3.00 in76.2 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 1.000 in24 mm |
| Dimension K | 2.99 in75.9 mm |
| Dimension L | 7.94 in201.7 mm |
| Dimension M | 4.57 in116.1 mm |
| Dimension R | 0.26 in6.6 mm |
| Dimension S | 7.560 in192.00 mm |
| C0 - Static Load | 372000 lb1660 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 286000 lb1270 kN |
| e - Geometry Factor | 0.32 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.08 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.10 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 650 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 950 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 350 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 600 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 800 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 350 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0050 in0.127 mm |
| Eng Internal Radial Clearance - Min | 0.0043 |
| Eng Internal Radial Clearance - Max | 0.0067 |
| Pre Install Clearance Min | 0.0043 in0.110 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0067 in0.170 mm |