  • DVPF26K115S
DVPF26K115S interchange timken DVPF26K115S
DVPF26K115S cross reference timken DVPF26K115S
DVPF26K115S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: DVPF26K115S
d: 3.90
D: 2.62
B: 137.0 lb62.1 Kg
r1(min): 0.0040 in0.102 mm
Width: 115 mm
Size: Metric
Weight: 0.0063 in0.160 mm
Bearing Number: 0.0079 in0.201 mm
Housing Construction: 0.0030 in0.076 mm
UPC Code: 1500 rpm
Shaft Size Type: 700 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22226
Shaft Size  115 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight137.0 lb62.1 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A4.75 in120.7 mm
Dimension B9.87 in250.7 mm
Dimension C6.50 in165.1 mm
Dimension D Max14.50 in368.3 mm
Dimension D Min11.90 in302.3 mm
Dimension E2.50 in63.5 mm
Dimension F16.13 in409.7 mm
Dimension G4.7500 in120.70 mm
Dimension H1.58 in40.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.750 in20 mm
Dimension L4.87 in123.7 mm
Dimension M2.83 in71.9 mm
Dimension S4.730 in120.10 mm
C0 - Static Load212000 lb945 kN
C - Dynamic Load (Basic)170000 lb757 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.62
Y2 - Geometry Factor3.90
Oil Lubrication - M/N Seal700 rpm
Oil Lubrication - T Seal1500 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal700 rpm
Grease Lubrication - T Seal1000 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal400 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0040 in0.102 mm
Pre Install Clearance Min0.0063 in0.160 mm
Pre Install Clearance Max0.0079 in0.201 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0025 in0.064 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0035 in0.089 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.035 in0.889 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Max0.050 in1.270 mm
Post Install Int Radial Clearance Min0.0030 in0.076 mm