  • TAPG13K060S
TAPG13K060S interchange timken TAPG13K060S
TAPG13K060S cross reference timken TAPG13K060S
TAPG13K060S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: TAPG13K060S
d: 4.15
D: 2.79
B: 25 lb11.3 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 60 mm
Size: Metric
Weight: 0.0030 in0.076 mm
Bearing Number: 0.0037 in0.094 mm
Housing Construction: 0.0015 in0.038 mm
UPC Code: 3200 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22213
Shaft Size  60 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleTapered Adapter
Weight25 lb11.3 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Pillow Block
Dimension A3.15 in80.0 mm
Dimension B6.10 in154.9 mm
Dimension C3.35 in85.1 mm
Dimension D Max8.56 in217.4 mm
Dimension D Min7.18 in182.4 mm
Dimension E1.89 in48.0 mm
Dimension F10.31 in261.9 mm
Dimension G3.2500 in82.60 mm
Dimension H1.38 in35.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.625 in16 mm
Dimension L3.19 in81.0 mm
Dimension M1.56 in39.6 mm
Dimension S2.56 in65 mm
C0 - Static Load48600 lb216 kN
C - Dynamic Load (Basic)46400 lb206 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.79
Y2 - Geometry Factor4.15
Oil Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Oil Lubrication - T Seal3200 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1800 rpm
Grease Lubrication - T Seal2800 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1500 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.076 mm
Pre Install Clearance Max0.0037 in0.094 mm
Int Radial Clearance Reduction Min0.0012 in0.030 mm
Int Radial Clearance Reduction Max0.0015 in0.038 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Min0.018 in0.457 mm
Adapter Sleeve Axial Movement Max0.022 in0.559 mm
Post Install Int Radial Clearance Min0.0015 in0.038 mm