  • QVVF22V100S
QVVF22V100S interchange timken QVVF22V100S
QVVF22V100S cross reference timken QVVF22V100S
QVVF22V100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVF22V100S
d: 3.80
D: 2.55
B: 55 lb24.90 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 100 mm
Size: Metric
Weight: 0.0043 in0.109 mm
Bearing Number: 0.0055 in0.140 mm
Housing Construction: 1700 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: 600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight55 lb24.90 Kg
Housing ConstructionFour-Bolt Square Flange
Dimension BC10.96 in278.4 mm
Dimension C5.5 in139.7 mm
Dimension D8.820 in224.00 mm
Dimension E7.75 in196.9 mm
Dimension F9.97 in253.2 mm
Dimension H1.50 in38.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.875 in24 mm
Dimension L Exp4.57 in116.1 mm
Dimension L Fix4.49 in114 mm
Dimension N4.060 in103.10 mm
Dimension RVV0.5 in12.7 mm
Dimension SVV4.99 in126.7 mm
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
C0 - Static Load147000 lb653 kN
e - Geometry Factor0.26
Y1 - Geometry Factor2.55
Y2 - Geometry Factor3.80
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0043 in0.109 mm
Pre Install Clearance Max0.0055 in0.140 mm