- DVC11K050S
| DVC11K050S interchange timken DVC11K050S | |
| DVC11K050S cross reference timken DVC11K050S | |
| DVC11K050S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | DVC11K050S |
| d: | 4.40 |
| D: | 2.95 |
| B: | 11.0 lb5.0 Kg |
| r1(min): | 0.0030 in0.076 mm |
| Width: | 50 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0030 in0.075 mm |
| Bearing Number: | 0.0037 in0.094 mm |
| Housing Construction: | 3800 rpm |
| UPC Code: | 2200 rpm |
| Shaft Size Type: | 1800 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22211 |
| Shaft Size | 50 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Tapered Adapter |
| Weight | 11.0 lb5.0 Kg |
| Housing Construction | Piloted Flange Cartridge |
| Dimension BC | 5.38 in136.7 mm |
| Dimension C | 2.950 in74.90 mm |
| Dimension E | 3.80 in96.5 mm |
| Dimension F | 6.38 in162.1 mm |
| Dimension H | 1.24 in31.5 mm |
| Dimension I | 2.45 in62.2 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.438 in10 mm |
| Dimension L | 2.49 in63.2 mm |
| Dimension M | 1.4 in35.6 mm |
| Dimension R | 0.16 in4.1 mm |
| Dimension S | 2.32 in58.9 mm |
| Dimension G | 4.500 in114.3 mm |
| Dimension N | 1.00 in25.4 mm |
| C0 - Static Load | 31900 lb142 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 31400 lb140 kN |
| e - Geometry Factor | 0.23 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.95 |
| Y2 - Geometry Factor | 4.40 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 3800 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 1800 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 2200 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 3200 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 1600 rpm |
| Float | 0.050 in1.270 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0030 in0.076 mm |
| Pre Install Clearance Min | 0.0030 in0.075 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0037 in0.094 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Min | 0.0012 in0.030 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Max | 0.0015 in0.038 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Min | 0.018 in0.457 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Max | 0.022 in0.559 mm |
| Post Install Int Radial Clearance Min | 0.0015 in0.038 mm |