- DVC26K115S
| DVC26K115S interchange timken DVC26K115S | |
| DVC26K115S cross reference timken DVC26K115S | |
| DVC26K115S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | DVC26K115S |
| d: | 3.90 |
| D: | 2.62 |
| B: | 76 lb34.5 Kg |
| r1(min): | 0.0040 in0.102 mm |
| Width: | 115 mm |
| Size: | Metric |
| Weight: | 0.0063 in0.160 mm |
| Bearing Number: | 0.0079 in0.201 mm |
| Housing Construction: | 1500 rpm |
| UPC Code: | 700 rpm |
| Shaft Size Type: | 400 rpm |
| Engineering Group | Mounted Bearing |
| Bearing Number | 22226 |
| Shaft Size | 115 mm |
| Shaft Size Type | Metric |
| Locking Style | Tapered Adapter |
| Weight | 76 lb34.5 Kg |
| Housing Construction | Piloted Flange Cartridge |
| Dimension BC | 11.75 in298.5 mm |
| Dimension C | 6.5000 in165.10 mm |
| Dimension E | 5.88 in149.4 mm |
| Dimension F | 13.50 in342.9 mm |
| Dimension H | 1.85 in47.0 mm |
| Dimension I | 5.43 in137.9 mm |
| Dimension J (Bolt Size) | 0.75 in20 mm |
| Dimension L | 4.6 in116.8 mm |
| Dimension M | 2.83 in71.9 mm |
| Dimension R | 0.16 in4.1 mm |
| Dimension S | 4.760 in120.90 mm |
| Dimension G | 10.250 in260.4 mm |
| Dimension N | 1.90 in48.3 mm |
| C0 - Static Load | 212000 lb945 kN |
| C - Dynamic Load (Basic) | 170000 lb757 kN |
| e - Geometry Factor | 0.26 |
| Y1 - Geometry Factor | 2.62 |
| Y2 - Geometry Factor | 3.90 |
| Oil Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Oil Lubrication - T Seal | 1500 rpm |
| Oil Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Grease Lubrication - M/N Seal | 700 rpm |
| Grease Lubrication - T Seal | 1000 rpm |
| Grease Lubrication - B/C/O Seal | 400 rpm |
| Float | 0.083 in2.108 mm |
| Shaft Tolerance | 0.0040 in0.102 mm |
| Pre Install Clearance Min | 0.0063 in0.160 mm |
| Pre Install Clearance Max | 0.0079 in0.201 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Min | 0.0025 in0.064 mm |
| Int Radial Clearance Reduction Max | 0.0035 in0.089 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Min | 0.035 in0.889 mm |
| Adapter Sleeve Axial Movement Max | 0.050 in1.270 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJ2 1/4 | 11.13 lb5.048 Kg | 174.6 mm6.874 in | 8080 lbf35900 N | 2 1/4 in57.2 mm | Industrial | Shroud Seal |