  • 6200/NR/C3
6200/NR/C3 Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6200/NR/C3 interchange LOYAL 6200/NR/C3
6200/NR/C3 cross reference LOYAL 6200/NR/C3
6200/NR/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6200/NR/C3
d: 0.030 Kg
D: 0.600 mm
B: 9.000 mm
r(min): 30.000 mm
r1(min): 32000 rpm
Width: 22000 rpm
Size: Snap Ring
Weight: 5.1 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 2.4 kN
Outside Diameter D: 10 mm
Features: Standard DGBB
6319/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 5.750 Kg
Outside Ring Width B: 3.000 mm
Outside Diameter D: 45.000 mm
Features: 200.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 6600 rpm
6326
Weight: Open
Radius Rs min: 15.30 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 58.000 mm
Features: 280.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 4600 rpm
6338M/C3
Weight: Open With Brass Cage
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 78.000 mm
Features: 400.000 mm
6011/Z/C3
Weight: One Shield
Radius Rs min: 0.36 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 18.000 mm
Features: 90.000 mm