  • 6300/2RZ/C3
6300/2RZ/C3 Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6300/2RZ/C3 interchange LOYAL 6300/2RZ/C3
6300/2RZ/C3 cross reference LOYAL 6300/2RZ/C3
6300/2RZ/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6300/2RZ/C3
d: 0.050 Kg
D: 0.600 mm
B: 11.000 mm
r(min): 35.000 mm
r1(min): 29000 rpm
Width: 20000 rpm
Size: Non-Contact Seals
Weight: 8.1 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 3.5 kN
Outside Diameter D: 10 mm
Features: Standard DGBB
6334/C3
Weight: Open
Radius Rs min: 30.70 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 72.000 mm
Features: 360.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 3400 rpm
6016/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 0.82 Kg
Outside Ring Width B: 1.100 mm
Outside Diameter D: 22.000 mm
Features: 125.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 8400 rpm
6340/C3
Weight: Open
Radius Rs min: 46.300 Kg
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 80.000 mm
Features: 420.000 mm
6328
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 62.000 mm
Features: 300.000 mm