  • 6005/2RZ/C3
6005/2RZ/C3 Bearing | Deep Groove Ball Bearings (6000, 6200, 6300, 6400)
6005/2RZ/C3 interchange LOYAL 6005/2RZ/C3
6005/2RZ/C3 cross reference LOYAL 6005/2RZ/C3
6005/2RZ/C3 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 6005/2RZ/C3
d: 0.080 Kg
D: 0.600 mm
B: 12.000 mm
r(min): 47.000 mm
r1(min): 21000 rpm
Width: 14000 rpm
Size: Non-Contact Seals
Weight: 10.1 kN
Radius Rs min: C3
Outside Ring Width B: 5.8 kN
Outside Diameter D: 25 mm
Features: Standard DGBB
6236/C3
Weight: Open
Radius Rs min: 15.10 Kg
Outside Ring Width B: 4.000 mm
Outside Diameter D: 52.000 mm
Features: 320.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 3700 rpm
6340M
Weight: Open With Brass Cage
Radius Rs min: 58.010 Kg
Outside Ring Width B: 5.000 mm
Outside Diameter D: 80.000 mm
Features: 420.000 mm
Cr - Dynamic Load Rating: 2900 rpm
6319/Z
Weight: One Shield
Outside Ring Width B: 3.000 mm
Outside Diameter D: 45.000 mm
Features: 200.000 mm
6315/RS
Weight: One Contact Seal
Radius Rs min: 3.0 Kg
Outside Ring Width B: 2.100 mm
Outside Diameter D: 37.000 mm
Features: 160.000 mm