  • QVVFY11V050S
QVVFY11V050S interchange timken QVVFY11V050S
QVVFY11V050S cross reference timken QVVFY11V050S
QVVFY11V050S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVVFY11V050S
d: 4.08
D: 2.74
B: 12 lb5.4 Kg
r1(min): 0.0015 in0.038 mm
Width: 50 mm
Size: Metric
Weight: 0.075 mm0.0030 in
Bearing Number: 0.094 mm0.0037 in
Housing Construction: 3800 rpm
UPC Code: 2200 rpm
Shaft Size Type: 1800 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22211
Shaft Size  50 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleDouble V-Lock
Weight12 lb5.4 Kg
Housing ConstructionRound Flange
Dimension BC5.75 in146.1 mm
Dimension C2.990 in75.90 mm
Dimension D4.54 in115.3 mm
Dimension E4.07 in103.4 mm
Dimension F7 in177.8 mm
Dimension H0.75 in19.1 mm
Dimension J (Bolt Size)0.5 in12 mm
Dimension L Exp3.17 in80.5 mm
Dimension L Fix3.09 in78.5 mm
Dimension N2.300 in58.40 mm
Dimension RVV0.94 in23.9 mm
Dimension SVV4.02 in102.1 mm
C - Dynamic Load (Basic)31400 lb140 kN
C0 - Static Load31900 lb142 kN
e - Geometry Factor0.23
Y1 - Geometry Factor2.74
Y2 - Geometry Factor4.08
Oil Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Oil Lubrication - T Seal3800 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal1800 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal2200 rpm
Grease Lubrication - T Seal3200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal1600 rpm
Float0.050 in1.270 mm
Shaft Tolerance0.0015 in0.038 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0037
Pre Install Clearance Min0.075 mm0.0030 in
Pre Install Clearance Max0.094 mm0.0037 in