  • QMMC20J100S
QMMC20J100S Bearing | Solid Block/Spherical Roller Bearing Housed Units-Eccentric Cartridge Block
QMMC20J100S interchange timken QMMC20J100S
QMMC20J100S cross reference timken QMMC20J100S
QMMC20J100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QMMC20J100S
d: 4.24
D: 2.85
B: 32 lb14.5 Kg
r(min): 0.0030 in0.076 mm
r1(min): 100 mm
Width: Metric
Size: 0.0030 in0.075 mm
Weight: 0.0047 in0.120 mm
Bearing Number: 2000 rpm
Housing Construction: 1200 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: Eccentric
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22220
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleEccentric
Weight32 lb14.5 Kg
Housing ConstructionCartridge
Dimension A0.780 in19.80 mm
Dimension B1.28 in32.5 mm
Dimension C6.00 in152.4 mm
Dimension D0.31 in7.9 mm
Dimension F8.1250 in206.40 mm
Dimension G4.140 in105.20 mm
Dimension K1.63 in41.4 mm
Dimension L Exp5.12 in130.0 mm
Dimension L Fix5.039 in128.0 mm
Dimension M2.96 in75.2 mm
Dimension R0.45 in11.4 mm
Dimension S4.590 in116.60 mm
C0 - Static Load113000 lb502 kN
C - Dynamic Load (Basic)97700 lb435 kN
e - Geometry Factor0.24
Y1 - Geometry Factor2.85
Y2 - Geometry Factor4.24
Oil Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Oil Lubrication - T Seal2000 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal1200 rpm
Grease Lubrication - T Seal1600 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal900 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0030
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0047
Pre Install Clearance Min0.0030 in0.075 mm
Pre Install Clearance Max0.0047 in0.120 mm