  • QVP22V100S
QVP22V100S interchange timken QVP22V100S
QVP22V100S cross reference timken QVP22V100S
QVP22V100S Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: QVP22V100S
d: 4.06
D: 2.73
B: 59.0 lb26.8 Kg
r1(min): 0.0030 in0.076 mm
Width: 100 mm
Size: Metric
Weight: 0.0053 in0.135 mm
Bearing Number: 0.0067 in0.170 mm
Housing Construction: 1700 rpm
UPC Code: 900 rpm
Shaft Size Type: 600 rpm
Engineering GroupMounted Bearing
Bearing Number22222
Shaft Size  100 mm
Shaft Size TypeMetric
Locking StyleSingle V-Lock
Weight59.0 lb26.8 Kg
Housing ConstructionTwo-Bolt Pillow Block
Dimension A4.13 in104.9 mm
Dimension B8.65 in219.7 mm
Dimension C5.5 in139.7 mm
Dimension D Max12.60 in320.0 mm
Dimension D Min10.04 in255.0 mm
Dimension F14.25 in362.0 mm
Dimension G4.040 in102.60 mm
Dimension H2.00 in50.8 mm
Dimension J (Bolt Size)1.000 in24 mm
Dimension L4.59 in116.6 mm
Dimension RV0.33 in8.4 mm
Dimension SV4.13 in104.9 mm
C0 - Static Load147000 lb653 kN
C - Dynamic Load (Basic)125000 lb555 kN
e - Geometry Factor0.25
Y1 - Geometry Factor2.73
Y2 - Geometry Factor4.06
Oil Lubrication - M/N Seal900 rpm
Oil Lubrication - T Seal1700 rpm
Oil Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Grease Lubrication - M/N Seal900 rpm
Grease Lubrication - T Seal1200 rpm
Grease Lubrication - B/C/O Seal600 rpm
Float0.083 in2.108 mm
Shaft Tolerance0.0030 in0.076 mm
Eng Internal Radial Clearance - Min0.0053
Eng Internal Radial Clearance - Max0.0067
Pre Install Clearance Min0.0053 in0.135 mm
Pre Install Clearance Max0.0067 in0.170 mm